четвъртък, декември 29, 2011

Ерих Хекел - повече от "само" експресионист

Милен Радев


Ерих Хекел (Erich Heckel) - (1883 - 1970) е германски художник, експресионист, съучредител и влиятелен член на художествената група "Брюке" ("Мост").


Не питая голяма слабост към експресионизма, та се наложи булката принудително и почти вързан да ме закара на негова ретроспективна изложба в Берлин.

петък, декември 23, 2011

Рождество 2011 - 69 години от Сталинградската трагедия

Милен Радев

В моето семейство, силно свързано с немската културна и историческа традиция, дните около Коледа наред с всичко красиво, тайнствено и радостно-надеждно са били винаги и дни на скръбен спомен за трагичните дни преди и около Коледа 1942 г.

Никога не бих могъл да слушам мелодията на Stille Nacht, heilige Nacht - Тиха нощ, свята нощ без спомена за разказите на майка ми, която както и хиляди други приятели на Германия в София е

четвъртък, декември 22, 2011

Дует от "Апостол" - Емилу Харис и Робърт Дювал

Милен Радев

Cлава Богу точно преди Коледа на YouTube,  са снели египетските окови, налагани постоянно върху това мило (за да не кажем някоя по-силна дума) изпълнение на една от песните от филма "Апостол" на режисьора и изпълнител на главната роля Робърт Дювал и пеещата самата мелодия във филма Емилу Харис.

Ако се намери някой да държи на този рядък

Коледа преди 9-ти септември 1944?

Милен Радев

Питане на участника Lerin в стария форум на "Де зората" от 14 декември, 2008:

Здравейте,

а) Знаете ли как се е празнувала Коледа в България преди 9-ти септември 1944? На различни места чета "като в Гърция", "Св. Николай  е носил подаръци", "Западният Дядо Коледа е Св. Николай, Източният - Св. Васил" и т.н., но източниците не са достоверни.

б) Имаш ли представа как е "изглеждал" дядо Коледа преди 44-та? Личното ми наблюдение е, че при комунизма е бил наложен Дядо Мраз, а сега се налага

петък, декември 16, 2011

Единайста заповед: "Помни!" - II част

Фрайа Клийр

Това е втората част с откъси от голямо есе на Фрайа Клийр. То съдържа нейни неотдавнашни размишления за разрушителното въздействие на социализма, за годините на прехода, за днешното социално-психологическо състояние на Германия. Първата част може да се чете тук.


Авторката – правозащитничка, писателка, публицистка, театрална и кинорежисьорка,

сряда, декември 07, 2011

Единайста заповед: "Помни!" - I част

[caption id="attachment_2284" align="alignleft" width="187"] © Nadja Klier[/caption]

Фрайа Клийр

Авторката – писателка, публицистка, театрална и кинорежисьорка, една от най-известните дисидентки на бившата ГДР, бе така любезна да предостави по молба на блога "Де зората" свое голямо есе, писано тази есен за 50-годишнината от построяването на Берлинския зид.

Публикуваме с нейно разрешение в превод откъси от размишленията й за годините на прехода, за днешното социално-психологическо състояние на

събота, декември 03, 2011

Едно забавно четиво

Велислав Минеков

С изричното съгласие на автора тук се публикува неговото актуално открито писмо по повод на един донос из върховете на изящните и приложни (подложни) изкуства. Струва ни се, че това писмо ще остане в хрониките на обществено-политическия епистолярен жанр у нас. Ние поне го нареждаме в близост до незабравимата публицистическа кореспонденция на покойния Стефан Маринов...