събота, април 07, 2012

Страстни дни...

Милен Радев

В края на страстната (по западния календар) седмица се вдигаме на посещение на малкия ловен дворец в берлинския горски парк Груневалд (Jagdschloß Grunewald). Това е най-старият запазен днес дворец в Берлин. Строен е през 1542/43 г. от силния за времето си княз-електор на Марк Бранденбург (Kurfürst - т.е. един от седемте князе по германските земи, които са имали правото да избират Краля) Йоахим II.

Йоахим е бил в близки отношения с художника Лукас Кранах Старши и през 1532 г. му поръчва т.н. Passionszyklus - църковни табла, изобразяващи страстите Христови - за централната църква в Берлин Stiftskirche (тя отдавна е затрита на прах и пепел, тъкмо сега се разкопават основите й на 5 метра под днешното улично ниво).

Тези табла, заедно с други работи на Лукас Кранах и на едноименния му син са изложени в малкия ловен дворец. Една изумителна сбирка, малко позната, чиито репродукции не се намират почти никъде. Таблата са високи по около 2 1/2 метра и са невероятно добре запазени, цветовете са живи и топли, сякаш боите са полагани завчера.

Както повечето обекти в двореца и повечето картини (сред тях прочутите "Адам и Ева", "Лукреция" или "Мартин Лутер" на Лукас Кранах Ст.) принадлежат на фамилията Хоенцолерн, владетелският кралски род на Прусия и са били спасени от войната във владенията на семейството в Югозападна Германия (все пак при нахлуването и безчинствата на Червената армия през 1945 г. са унищожени и са изчезнали и до днес не малко от картините в двореца).

Думите са слаби за да предадат впечатлението от малката заличка, в която, закачени кръгово, пламтят от стените 8-те табла от "Страстите" плюс още 10-на картини на Лукас Кранах.

Заради завършващата току що Страстна седмица се опитах с подръчни средства да запечатам някои детайли от тематично близки на тези дни картини. В полузатъмнената зала и само с телефон по-добри резултати не можеха да се очакват:

[nggallery id=20]

Няма коментари: