събота, ноември 24, 2007

Орден от килера на Лубянка

© Милен Радев

Само ден след Деня на Благодарността, този дълбоко американски празник, градоначалникът на София, заявен и признат приятел на Америка и на нейните ценности има повод за нова благодарност.

Както бе широко оповестено от пресслужбата на Общината, днес в кабинета на кмета посланикът на Руската федерация Потапов връчва на Бойко Борисов ордена «Михаил Ломоносов» за заслуги към развитието на руско – българските отношения.

Събитието би трябвало да радва и да внушава гордост на софиянци с това, че и то на свой ред потвърждава основателността на неотдавнашния им изборен вот. Би трябвало, но само до момента, в който някой си зададе въпроса

за какъв орден става дума.

За това, кой го е учредил, от чие име се връчва и какви ценности символизира той.

Преди година вече публикувахме серия от статии за една нетърсеща светлините на прожекторите, официално почти неизвестна, но много влиятелна руска академия. Става дума за АБОП – московската Академия по проблемите на сигурността, отбраната и правния ред. Тук и тук може да се прочете повече за нея.

Тя е е основана през 1999 г. и неин президент е о.з. генералът от КГБ Виктор Шевченко, бивш командващ контраразузнаването на Стратегическите ракетни войски. Както често подчертава в публикации на Академията президентът Шевченко, тя е създадена по личната идея на тогавашния председател на Съвета за сигурност на Русия

Владимир Путин.

Целта на инициативата била «да се обедини дейността на обществените организации, които се занимават с проблемите на сигурността и отбраната на държавата». Идеята на о.з. полковник Путин е подкрепена от Министерството на отбраната, от МВР, от ФСБ и от други висши държавни ведомства.

Трудно ще намерите подробности за АБОП в централната руска преса. Информация се прокрадва понякога в медии от типа на иркутската агенция Байкал инфо. Източносибирските колеги съобщават, че в АБОП има над 1200 академици. Действителни членове на Академията са актуалните силови министри на Русия, сегашният и бившите премиери. Сред «елита» на Академията 30 са явни служители на КГБ-ФСБ, преди всичко генерали, работещи на министерски, заместник-министерски и по-ниски длъжности. 23 са висшите армейски чинове.

Общият брой на членовете на АБОП достига цифрата 8500.

Писали сме вече подробно за това, че въпреки формалния си статут на обществена организация АБОП се намесва в държавните дела, че в нейни подразделения кадри на ФСБ се преквалифицират в цивилни професии и след това с дипломи в ръка заемат позиции в частни и държавни фирмени и служебни структури. В научните сегменти на Академията историята на комунистически репресии в СССР се претворява от гледна точка на съвременни национал-имперски идеологически постулати. Един от съществените департаменти на АБОП работи по «безопасността в културната област».

Скоро след своето създаване АБОП учредява строга номенклатура на ордени и почетни знакове, с които се награждават руски и международни личности, за техните заслуги съобразно светогледа на Академията. Ордените са особено ефектни: «Петър Велики» в три степени, орден «Св. Александър Невски», орден «Юри Андропов» и пр. Трети по ранг в номенклатурата на АБОП е орденът «Михайло Ломоносов»,

с който днес е окичен софийският градоначалник.

Преди две години заедно с руския колега Дмитрий Хмелницки разкрихме пред германската общественост любопитния факт, че с ордени на АБОП са били отличени наред с бившия шеф на шпионажа на Щази Маркус Волф и водещи социалдемократи на днешна Германия.

Скоро след това ордените започнаха да се присъждат формално вече не от името на АБОП, а от аморфна организация, наречена Национален комитет за обществени награди. Този комитет се оказва стопроцентово създание на АБОП и ордените продължават да се връчват от президента на Академията Шевченко,

от изтъкнати о.з. генерали на КГБ

или – и това е най-забележителното, когато става дума за обществена награда – в посолствата на Руската федерация от самия посланик.

Често пъти и самият посланик е член или лауреат на Академията. Така бе с връчването на ордена на Маркус Волф, извършено съвместно от генерал Шевченко и от понатрупалия скандална слава в Германия руски посланик Котеньов.

Така става и днес в софийската община, където орденът на «обществената организация» АБОП е връчен на Бойко Борисов от носителя на «академичния орден «Св. Александър Невски» посланик Анатолий Потапов.

И да е имал днешният кмет на София известни колебания относно приемането на наградата, те навярно са били отхвърлени от съзнанието, че неговият предшественик Стефан Софиянски не само е награден с орден «Петър Велики», но е станал и редовен член на  АБОП през 2005 г.

Когато преди две години след публикациите в немски медии в Германия стана известно за награждаването на водещи социалдемократи с ордени на АБОП и това бе документирано с позоваване на сайта на Академията, от канцеларията на Гернот Ерлер отрекоха, той лично да е получавал такъв орден. От канцеларията на министър-председателя на провинция Бранденбург Плацек обещаха да проучат произхода на ордена «Петър Велики» и да постъпят по целесъобразност в случай, че изнесеното за Академията отговаря на истината.

Не само масови медии критикуваха тогава приемането на ордени от подобна на АБОП организация. Д-р Еберхард Шнайдер от реномирания тинк-танк на правителството «Фондация за наука и политика» описва в своя научна студия от 2006 г. АБОП като

организация за прикритие на служители на КГБ/ФСБ,

действащи в ролята на «обществени дипломати».

След горните пояснения ни е трудно да си представим, че софийският кмет, който се стреми да влезе убедително в ролята на политик, предан на западните ценности на демокрацията и гражданските права, ще реши да задържи орден от номенклатурата на Академията по проблемите на сигурността, отбраната и правния ред. Академия, сред чийто орденоносци са последният шеф на КГБ и пучист Крючков, търсеният като военнопрестъпник Караджич и покойният диктатор на Туркмения Ниязов.


Няма коментари: