Милен Радев
Изпълних нощес своя мечта, носена от десетилетия и все отлагана поради липса на технически възможности и време.
През 1987 г. успях през воя на руските заглушители на територията на тогавашното ГДР да запиша по време на нощно повторение по радио Свобода, авторското четене на поемата "Сквозь прощальные слезы" от поета Тимур Кибиров. От тогава насам той стана за мен най-близката поетична фигура в рускоезичното културно пространство. Колкото и да е на пръв поглед различен, в много отношения виждам в него легитимен наследник на Осип Манделщам. Почти едночасовото предаване бе сред най-силното, което съм слушал и записвал от Радио "Свобода" - ранно "мултимедийно" произведение от поезия, музика и гласово изпълнение. Негови автори бяха големият актьор и автор Юлиян Панич и писателят Сергей Юренен.
През 1995 г. можах да присъствам на четене на Тимур Кибиров в Берлин, след което той, като разбра отчаянието ми, че не мога никъде да намеря текста на поемата, спонтанно ми подари авторския си екземпляр с мил надпис.
Едва сега успях да дигитализирам касетофонния и калпав стар архивен запис. Комбинирах го с помощта на съвършено невъобразимите дори преди 10 години компютърни възможности с някои изображения - субективно и реакционно подбрани от интернет. Извинявам се на непознатите автори на снимките за нарушаването с напълно идеална цел на тяхното авторско право. Готов съм веднага да спомена с почит и благодарност всеки, който предяви претенции. Със сигурност това е единственият в момента запис на историческото четене, заминало в ефира заедно със старата "Свобода"...
Най-голямата благодарност дължа на фантастично талантливия, чувствителен, остроумен и читав човек Тимур Юриевич Кибиров.
Тъй като записът е далеч от оптимален и не всичко се разбира дори от изкушено в руския език ухо, съм сканирал и качил тук целия текст на поемата, като препоръчвам той да се отвори в друг прозорец и да се следи паралелно - с едно око, текста, с друго око видеоекрана тук, с главата и сърцето - съдържанието на тази поема, която е като че ли епитаф на живота на всички ни през онези години.
4 коментара:
Фантастично ! Сега чрез теб откривам този поет - наистина епитафия на живеенето ни в социализма!
Дорогой Милен, большое спасибо за то, что Вам удалось записать, сохранить, обработать и опубликовать эту замечательную передачу!
Качество приемлемое для записи радио на СВ, помехи даже придают определенный шарм и ощущение того времени.
PS Увы, как бы нам не хотелось, для нас это еще не эпитафия. К сожалению, все это еще очень надолго...
Спасибо за Ваши слова, ЛЧ. Даже если Вы были единственным человеком, кому чтение Тимура дало чего-то близкого и волнующего, работа не была напрасной.
Тем более что время от времени и сам переслушиваю с постоянной душевной пользой (и с восхищением перед талантом Тимура Кибирова)
:)
А от сознания, что в Вашем "PS" Вы правы, меня постоянно болит сердце.... :(
Твоето присъединяване в оценката, Христо, значи много за мен. Още повече, че досега съм си бил все сам негов тих почитател и подкрепата ми показва, че не съм бил хептен аджамия… :)
Публикуване на коментар